Dobór opon rowerowych

Jak dobrać odpowiednie opony?

Przy wyborze nowych opon rowerowych warto przeanalizować sposób naszej jazdy: czy częściej jeździmy po asfalcie, po drogach gruntowych, czy może mieszamy te dwa jazdy.

Zmiana samego ogumienia w rowerze ma znaczny wpływ na ciężkość oporu toczenia roweru jak i na komfort jazdy. Różne rodzaje opon i bieżników mają decydujący wpływ na możliwość pokonywania przez rower danego terenu.

Wielkość opony.

Wielkość opon należy dobrać do danej ramy. Rozmiary opon podaje się w calach lub jednostkach ISO. Na bocznej ścianie opony znajduje się napis w wg wzoru "A x B"

  • A oznacza tu średnicę obręczy, do której pasuje dana dętka (typowe wymiary to 16, 20, 24, 26 i 28 cali)
  • B to grubość opony - czyli przybliżona średnica jej przekroju poprzecznego po pełnym napompowaniu (od 0.75 do 3.0 cala - najbardziej typowe wymiary to 0.75, 1, 1.25, 1.5, 1.75, 1.9, 2.0, 2.1, 2.125, 2.25, 2.5, 3.0).

Od niedawna zaczęły pojawiać się rowery na 29 cali, co odpowiada kołom ISO 622mm wraz z grubą oponą terenową.

W rowerach górskich stosuje się koła 26 cali - ISO 559mm

W oponach szosowych często stosuje oznaczenia francuskie zamiast calowych - odpowiednikiem opony 28x0,75 (najbardziej typowego rozmiaru szosowego) jest tu rozmiar 700x23C

Bieżnik

Na przyczepność w głównej mierze ma wpływ bieżnik opony i rodzaj gumy, z którego został wykonany. Doświadczenie podpowiada, że agresywna jazda, głębokie wychylanie się w zakrętach na granicy utraty przyczepności wymaga opon o wysokich i twardych klockach po bokach bieżnika. Technicznej jeździe sprzyjają opony o niskim bieżniku wykonanym z miękkiej gumy. Gęsto ustawione klocki znacznie poprawiają przyczepność na trasach suchych. Na błoto i glinę najlepsze są opony o rzadko rozstawionych i stosunkowo niskich klockach. Im gęściej ustawione klocki tym mniejsze opory toczenia. Rzadziej rozstawione klocki zachowują się głośniej, co oznacza, że powodują większe opory toczenia.

Inną kategorią opon są tzw. semi slicki. Takie opony wyposażone są jedynie w drobny, bardzo niski, bieżnik po środku. Jedynie po bokach opony mają klasyczne klocki. Takie opony mają minimalne opory toczenia podczas jazdy na wprost. Dopiero podczas pokonywania zakrętu przy wychyleniu się na bok zaczynają działać klocki boczne opony. Semi slicki doskonale spisują się podczas jazdy po suchej nawierzchni, zachowują przyzwoite własności jezdne w małym błocie. Warunkiem jest spokojna i ostrożna jazda.

Opony na śnieg

Opony takie służą do jazdy w warunkach zimowych (ubity śnieg, lód) wyposażone są w metalowe kolce. Najlepiej aby opona tylna i przednia pochodziła z tej samej rodziny bieżników.

Opony na asfalt

Dla osób jeżdżących tylko po asfalcie polecane są opony typu slick. Opony zupełnie gładkie mają minimalne opory toczenia, jednak na mokrej i śliskiej nawierzchni potrafią łatwo stracić przyczepność. Z tego powodu dla osób jeżdżących sporadycznie poleca się opony semi slicki.

Opony zwijane

Opony tzw. zwijane, to takie w których do wykończenia rantu zamiast stalowych drutów stosuje się kevlarową linkę. Opony zwijane są lżejsze i stosowane często przez rowerzystów uczestniczących w wyścigach i maratonach rowerowych, oprócz tego pozwalają na zwinięcie opony bez trwałego uszkodzenia.

Szytki

W rowerach szosowych stosuje się oprócz klasycznej opony i dętki też opony o nazwie „szytki”, czyli połączenie opony i dętki w jeden zamknięty element. Przy zakupie takich opon trzeba pamiętać, iż nasz rower musi być wyposażony w obręcze przeznaczone tylko dla tego systemu opon

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 58 522 71 19
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl