Zawory w dętkach rowerowych

Jakie występują typy zaworów w dętkach rowerowych?

Zawór - "Dunlopa"

zawór dunlopZawór Dunlopa” to najprostszy z trzech najbardziej rozpowszechnionych wentyli rowerowych. Składa się z gwintowanej zewnętrznie metalowej rurki, zwulkanizowanej z dętką, oraz rdzenia osadzonego na zewnętrznym końcu rurki. Konstrukcja rdzenia zaworu różni się nieco w zależności od producenta. Dodatkowo może być wyposażony w nakrętkę zabezpieczającą przed zabrudzeniem.

Największą zaletą tego zaworu jest jego prosta budowa i związana z tym duża odporność na uszkodzenie podczas pompowania.

Zasadnicze wady tej konstrukcji:

jednostronne działanie zaworu - wypuszczać powietrze można tylko przez wykręcenie rdzenia,
utrudnione mierzenie ciśnienia.

Zawór "Presta"

zawór PrestaZawór składa się z gwintowanej zewnętrznie metalowej rurki, zwulkanizowanej z dętką, oraz rdzenia osadzonego na zewnętrznym końcu rurki. Rdzeń zaworu ma postać tulei z gwintowanym na stałe tłoczkiem. Na tłoczku, również na stałe, umieszczono nakrętkę blokującą zawór – w pełni dokręcona unieruchamia tłoczek, odkręcona pozwala na jego ruch. Dodatkowo może być wyposażony w nakrętkę zabezpieczającą przed zabrudzeniem.

Zawór stosuje się w dętkach rowerów oraz w rowerowych obręczach bezdętkowych.

Posiada najmniejszą średnicę z trzech popularnych wentyli rowerowych, dlatego dominuje on w obręczach rowerów profesjonalnych.

Zawór - " Schradera" zwany samochodowym

zawór SchraderaZawór Schradera jest zaworem pneumatycznym. Najpowszechniej stosowany w dętkach rowerów.

Czynnikiem zamykającym zawór jest sprężyna, która przy prawidłowym osadzeniu rdzenia zaworu wewnątrz rurki powinna dociskać uszczelkę wylotową. Wysokie ciśnienie wewnątrz zaworu dodatkowo domyka go. Iglica otwierająca zawór pozwala regulować ciśnienie panujące w zamykanym zbiorniku, jak również ułatwiać wtłaczanie powietrza. Wprawdzie można pompować bez wciśnięcia iglicy, jednak jest to znacznie utrudnione, ponieważ oprócz ciśnienia w zbiorniku trzeba pokonać także docisk sprężyny. Z tego powodu końcówki pompek do wentyli Schrader są tak skonstruowane, by otwierały przepływ po nałożeniu ich na zawór.

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 58 522 71 19
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl