Rozmiar koła

Rozpoznajemy cztery rozmiary kół w rowerach przeznaczonych dla ludzi dorosłych: 26”, 27.5”, 28” i 29” (Przyjęło się oznaczanie średnicy kół w jednostkach imperialnych - tutaj calach, 1cal = 2.54cm).

Rozmiar ten zawiera w sobie wysokość opony. Jest to o tyle ważna informacja, że koła 28” i 29” posiadają identyczną średnicę obręczy a różnica 1” pochodzi właśnie z wysokości opony.

Średnice obręczy:

26” – 559mm

27.5” – 585mm

28” i 29” – 622mm

Jakie są zalety poszczególnych rozmiarów?

Mniejsze koło to lepsza zwrotność, przyspieszenie, niższa masa i bardziej uniwersalne zastosowanie. Natomiast większe koło pozwala w łatwiejszy sposób pokonywać przeszkody, ma większy kontakt z podłożem i pozwala osiągnąć większe prędkości.

Dobierając rozmiar kół należy zastanowić się do jakiej jazdy rower będzie używany.

W warunkach miejskich są używane koła od 26” do 28”. Praktycznie nie ma znaczenia jaki rozmiar wybierzemy, chociaż należy przypomnieć, że większe koło łatwiej pokonuje przeszkody (np. krawężniki).

W rowerach szosowych zawsze znajdziemy koła 28” ze względu na wymaganie większej prędkości.

Natomiast w rowerach górskich spotkamy rozmiary 26”, 27.5” i 29”. Przy czym przyjmuje się, że minimalny wzrost kolarza dla kół 29” to 175cm. Jeżeli rower ma być przeznaczony do jazdy w trudnym terenie należy pamiętać, że większe koło jest mniej zwrotne.

rysunek pokazujący siły toczenia koła na podłożu

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 58 522 71 19
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl